اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest

ساخت هویت برند و شناخت تله های برندینگ

فهرست مطالب

هویت برند و ایجاد پروسه برندینگ

هویت برند ما چیزی بیشتر از لوگوی ماست. هویت برند ما نمودی از چهره‌ی ما در چشم مشتری است، احساسی که در مشتری ایجاد می‌کنیم و لحنی که با مشتری صحبت می‌کنیم. این موارد به طور کامل روی تجربه‌ی مشتری از برند تاثیرگذار است و در نهایت تاثیر خودش را روی اعتبار و کسب و کار ما می‌گذارد.

با وجود همه‌ی این تفاسیر، کسب و کار کوچک ما یک شبه و به طور جادویی خود را نمایان نمی‌کند. موضوع ساخت هویت برند نیازمند صرف زمان، تحقیق و تفکر عمیق است اما نتایج حاصل از آن در طولانی مدت ارزش صرف این زمان، انرژی و تفکر را دارد.

1. تحقیق، تحقیق، تحقیق تا ساخت هویت برند

ما تا قبل از اینکه خلق و خوی مشتریانمان را نشناسیم، نمی‌توانیم هویت برندی را ایجاد کنیم که بازتابی از مشتریانمان باشد. در ابتدا ما نیاز داریم که به شناخت جامعه مخاطب اصلی، ثانویه و فرعی خود بپردازیم. قدم بعدی در این مسیر ساخت پرسونایی است که به علایق، سلایق، سرگرمی‌ها و ارزش‌های مشتریان برند ما بپردازد.

زمانی که به درک عمیقی از مشتریان خود برسیم، زمان آن فرا می‌رسد که وارد مرحله‌ی تحقیق رقابتی شویم. در این مرحله باید به تحقیق و بررسی پیرامون این موضوع بپردازیم که رقبای برند ما در زمینه‌ی جلوه‌های بصری، شخصیت‌پردازی و تِمِ هویت برند خود چگونه عمل می‌کنند.

و در انتها لطفا به یاد داشته باشید که بهتر است با نزدیک‌ترین افراد به برند، یعنی کارمندانمان، مصاحبه و نظرخواهی داشته باشیم. آن‌ها نقطه نظرات قدرتمند و قوی نسبت به اینکه هویت برند و وجهه‌ی شرکت چطور باید به نظر برسد دارند، به علاوه نسبت به این موضوع آگاهند که انجام چه کارهایی در گذشته‌ی کسب و کار پاسخگو بوده یا نبوده است.

2. ایجاد دست‌‎آوردهای لازم برای ساخت هویت برند

پس از به اتمام رسیدن فاز تحقیقات، قسمت جذاب از ساخت فرا می‌رسد. این همان زمانیست که ما می‌بایست تمام مواردی که تا به امروز به یادگیری آن‌ها پرداخته‌ایم را به جلوه‌های بصری تبدیل کنیم. در اینجا فهرستی کوتاه و خلاصه اما جامع از دست آوردهای موردنیاز برای هویت برند را برای شما عزیزان آماده کردیم:

 • لوگو
 • پالت رنگی
 • تایپوگرافی
 • آیکونوگرافی
 • تصویربرداری و گرافیک‌های موردنیاز برای کمپین‌های مارکتینگ محصولات و خدمات
 • راهنمایی که به توضیح استفاده‌ی صحیح از لوگو و لحن در میان دیگر موارد موردنیاز بپردازد

همینطور که در حال ساخت دست آورد موردنیاز برای برند خود هستید، به فراگیری و رعایت استراتژی سه C – 3Cs برای برند خود نیز بپردازید:

Clarity – شفافیت در هویت برند

رمزگشایی پیام برند ما وظیفه‌ی ماست نه مشتریان ما. اگر مجبورند تلاش کنند تا چیزی که ما سعی در انتقال آن داریم را درک کنند، به این معناست که فرایند برندینگ ما به اندازه‌ی کافی واضح و گویا نیست.

Consistency – یکپارچگی در هویت برند

تمامی کانال‌هایی که از طریق آن به ارائه برند خود می‌پردازیم می‌بایست از صدای برندی مشابه وب سایت ما برخوردار باشد که دقیقا باید با صدای برند در اکانت توییتر و هر اکانت دیگری که برند ما در سوشال مدیا دارد، یکی باشد. چرا؟ یکپارچگی و پایداری در  فرایند برندینگ ما موجب برانگیختن اعتماد به نفس، نظم و هماهنگی می‌شود.

Commitment – تعهد در هویت برند

همه‌ی ما نیاز به تبلیغاتی داریم که همه‌گیر باشد، زمانی که به چنین چیزی دست پیدا نمی‌کنیم اشتیاق خود برای ادامه‌ی فعالیت‌هایمان را از دست می‌دهیم و به تغییر جهت در مسیرمان می‌پردازیم. تعهد و ایستادگی در قبال هویت برند یکی از مهم‌ترین مواردی است که در راستای ایجاد برندی قوی موردنیاز است.

استراتژی مارکتینگ سه C (متشکل از Create، Capture و Convert به معنای ایجاد، تصاحب و تبدیل) می‌تواند به سطوح عمیق‌تری از ایجاد دست آورد برای کمپین‌های مارکتینگ برند ما وارد شود.

3. به تعریف داستان برند برای تثبیت هویت برند خود بپردازیم

فرایند برندینگ خود را با یک داستان برند پیوند دهید. این داستان لازم نیست حتما داستان اوریجینال و اصلی برند شما باشد،  بلکه می‌تواند داستانی باشد که تنها بخش‌هایی از اینکه شما برند خود را چگونه شروع کرده‌اید را در بر داشته باشد.

هدف داستان برند شما می‌بایست پاسخی برای این سوالات داشته باشد:

 • برند شما به چه چیزی باور دارد؟
 • محصول یا خدمات برند شما موجب رفع چه چالش‌هایی برای مشتری می‌شود؟
 • کسب و کار شما چگونه به رفع این مشکلات می‌پردازد؟
 • چرا تصمیم گرفتید که کسب و کار شما به رفع این مشکلات بپردازد؟
 • به نظر شما کسب و کارتان قرار است به کجا برسد؟

آیا در حال ایجاد داستان برند خود هستید؟

به یاد داشته باشیم که این موضوع فقط یک جواب ساده‌ی از پیش تعیین شده نیست که وقتی مردم از ما می‌پرسند که کسب و کارمان چیست، تحویلشان می‌دهیم؛ بلکه درمورد این است که برند ما چطور با مردم ارتباط پیدا می‌کند و اصلا چرا برند ما وجود دارد.

4. تکرار و تصحیح فرایند برندینگ

هویت برند ما ممکن است به مرور زمان تغیر یابد و این یک چیز کاملا عادی است. هنگامی که به ایجاد نسخه‌ی اولیه‌ی هویت برند خود می‌پردازیم، می‌بایست بر اساس واکنش مشتریان به بررسی و تجدید نظر پیرامون برند و هویت برندمان بپردازیم.

استراتژی و تاکتیک‌های جدید را به منظور ساخت هویت برندی بهتر امتحان کنیم تا ببینیم کدام یک بهتر جواب می‌دهند. برای مثال از A/B تست برای ارزیابی تگ لاین – Tagline های مختلف در صفحه‌ی لندینگ وب سایت استفاده کنیم تا ببینیم کدام مورد به بهترین نحو ممکن به بازتاب جامعه‌ی مخاطبمان می‌پردازد.

3 مورد از تله‌های برندینگ که ممکن است هر کسب و کاری ممکن است تجربه کند

در اولین مراحل ساخت هویت برندمان، ما تمایل به رویارویی با بعضی از افسانه‌های برندینگ رایج را خواهیم داشت. متاسفانه توجه تعداد زیادی از صاحبان کسب و کارها به این افسانه‌ها جلب می‌شود و باعث می‌شود تا در طولانی مدت ضربات به سزایی به کسب و کار وارد شود.

در ادامه به منظور آگاه‌سازی شما عزیزان به سه مورد از افسانه‌های برندینگ اشاره خواهیم داشت:

تله برندینگ شماره 1: “ساخت هویت برند تنها زمانی مهم است که در حال رشد کردن باشیم”

نباید بزرگترین دست آورد شرکت خودمان را دست کم بگیریم. برندینگ و هویت برند قادر است 30 الی 50 درصد از ارزش یک شرکت را به خود اختصاص دهد. این موضوع به این خاطر است که اجرای صحیح فرایند برندینگ موجب پدید آمدن محصول یا خدمات متمایز و تکرار نشدنی است: این همان ارزش متمایزی است که ما در اختیار جامعه‌ی مخاطبینمان قرار می‌دهیم.

به عبارت دیگر، برندینگ و ساخت هویت برند نه تنها عنصر مرتبط بلکه عنصری حساس و بحرانی در هر مرحله از کسب و کار ماست. برای جلب توجه همه‌ی افرادی که می‌توانند در فهرست جامعه مخاطبین ما قرار بگیرند، برند ما بهتر است هویتی بازگوپذیر یا به عبارتی نقل شدنی داشته باشد.

چون ما یک برند را ساختیم، دلیل بر این نمی‌شود که توجه کل جامعه مخاطبینمان به ما جلب شود. برای کسب چنین نتایجی، برند می‌بایست به انتقال ارزش‌ها و راهکارهای ما بپردازد، تحت چنین شرایطی مصرف‌کنندگان تمام حواسشان را صرف کسب و کار ما و بازاریابی رایگان محصول یا خدمات ما می‌کنند تا هویت برندی مستحکم‌تر از پیش برای ما رقم بخورد.

تله برندینگ شماره 2: “نمی‌توانیم از پس هزینه‌های برندینگ و ساخت هویت برند بر بیایم!”

برندینگ یک هزینه نیست. ساخت هویت برند سرمایه‌گذاری روی یک دست‌آورد است. به طور بالقوه بزرگترین دست‌آرود ما برندینگ است، حتی اگر کسی روی این موضوع با ما اتفاق نظر نداشته باشد. کیفیت برند شامل مولفه‌هایی می‌شود از جمله آگاهی مشتریان، کیفیت و میزان تعهد شرکای درگیر در کار و وفاداری تمامی اعضای درگیر در مجموعه.

از آنجایی که همین جوانب غیر ملموس نیز به آسانی قابل ارزیابی نیستند، به این معنا نیست که ما نمی‌توانیم یا نباید روی این بخش از جوانب کارمان سرمایه‌گذاری کنیم. بهترین راه رویارویی با ذات غیر ملموس این بخش از کسب و کار، بیرون کشیدن داستان برند، ساختن آن و تبدیل آن به عنصری ملموس به منظور ساخت هویت برند است. انجام چنین کاری موجب بروز پرسش منطقی و محتمل بعدی می‌شود.

سرمایه‌گذاری روی برندینگ چه مقدار از بودجه‌ی ما را شامل می‌شود؟

قانون کلی ما برای سرمایه گذاری روی مبحث برندینگ و ساخت هویت برند ؛ سرمایه‌گذاری بین 12 الی 15 درصد از هزینه‌های اولیه برای برندینگ است. این مقدار از این سرمایه می‌تواند صرف مواردی هم‌چون، استخدام استراتژیست برندینگ، گرافیک دیزاینر و وب دیزاینر، کپی رایتر – copywriter، متخصص مارکتینگ، متخصص سوشال مدیا (شبکه‌های اجتماعی) و منابع دیگر مرتبط برای انجام فرایند ساخت هویت برند شود.

تله برندینگ شماره 3: “برندینگ و ساخت هویت برند زیادی برای ما پیچیده‌ست!”

به طور تعجب‌آوری، بعضی از مردم به این معتقدند که برندینگ، منجر به پیچیدگی در امور جاری کسب و کار می‌شود؛ این در حالیست که در واقعیت، اوضاع زمانی پیچیده می‌شود که سرمایه‌گذاری‌های لازم برای برندینگ و ساخت هویت برند که موجب ارتقای کسب و کار می‌شود، از همان ابتدای کار صورت نگرفته باشد.

روی استراتژی برند خود سرمایه‌گذاری کنیم. مهم نیست چه‌قدر به این باور داریم که کسب و کارمان ساده است. ما می‌بایست به سازماندهی کسب و کار بپردازیم و داستان خود را مشخص کنیم. داستان برند را تبدیل به موضوعی واضح، روان و مکرر کنیم تا به مرحله‌ی ساخت هویت برند برسیم. تصمیم‌گیری بر اساس راهنمای برندینگ کمتر پیچیده است تا اینکه هر بار از جایی که کمپین تبلیغاتی یا قیف ایمیل خود را شروع کردیم، به تکرار مکررات بپردازیم.

در صورت تمایل به استفاده از خدمات تبلیغاتی اینستاگرام، شما عزیزان با مراجعه به صفحه تعرفه تبلیغات اینستاگرام، قادر به مشاهده هزینه تبلیغات اینستاگرام خواهید بود.

منبع: www.keap.com

این مطلب رو با بقیه به اشتراک بذارید ;)

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در pinterest

شاید این مطالب هم براتون کاربردی باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *